Şəhid Məhəbbət Paşayevin adı əbədiləşdirilərək Oğuz şəhərindəki küçələrdən birinə verilmişdir
Cəfərli Şahin 28 iyun 1994-cü ildə Oğuz rayonunun Xalxalqışlaq kəndində anadan olmuşdur. İlk təhsilini 2000-ci ildə həmin kənddə almış, 2011-ci ildə şəhid İntizam Rəhimov adına Qumlaq kənd tam orta məktəbini bitirmişdir.
Şahin Cəfərli 2012-2014-cü illərdə Gəncə şəhərində yerləşən N saylı hərbi hissədə hərbi xidmətdə olmuşdur. Xidmətdə olduğu müddətdə atasına komandanlıq tərəfindən dəfələrlə təşəkkür məktubları göndərilmişdir. 2016-cı ildə Aprel döyüşlərində sərrast atıcı kimi iştirak etmişdir. 2020-ci ilin sentyabr ayında səfərbərliklə bağlı hərbi təlim toplanışına cəlb edilmişdir.
Cəfərli Şahin 2020-ci il sentyabrın 27-də başlayan Vətən müharibəsi zamanı Murovdağ istiqamətində gedən döyüşlərdə iştirak etmişdir. 1 oktyabr 2020-ci ildə səhər saatlarında Cəngavər döyüş meydanında qəhrəmancasına şəhidlik zirvəsinə ucalmışdır. Şahin Cəfərli 2 oktyabr 2020-ci ildə Xalxalqışlaq kənd qəbiristanlığında dəfn edilmişdir. Şəhidin ölümündən sonra bir övladı dünyaya gəlmişdir.
1.  "Vətən uğrunda" medalı – Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi uğrunda döyüş əməliyyatlarında iştirak etmiş və hərbi hissə qarşısında qoyulmuş tapşırıqların icrası zamanı vəzifə borcunu şərəflə yerinə yetirdiyinə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 15.12.2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə;
2.   "Kəlbəcərin azad olunmasına görə" medalı – Kəlbəcər rayonunun işğaldan azad edilməsi uğrunda aparılmış döyüş əməliyyatlarında iştirak edərək şəxsi igidlik və şücaət nümayiş etdirdiyinə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 29.12.2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə;
3.   "Hərbi xidmətlərə görə" medalı – Azərbaycan Respublikasının ərazilərinin işğaldan azad olunması zamanı döyüş tapşırıqlarını və xidməti vəzifələrini yerinə yetirərkən fərqləndiyinə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 30.12.2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə təltif edilmişdir.
Cəfərli Şahin Şamil oğlunun adı əbədiləşdirilərək Oğuz rayonunun Xalxalqışlaq kəndindəki küçələrdən birinə verilmişdir.
İsmayılov Vüsal Nəbi oğlu
Vüsal İsmayılov 9 aprel 1980-ci ildə Oğuz rayonunun Xalxal kəndində anadan olmuşdur. İlk təhsilini 1986-1997-ci illərdə şəhid Yaşar Şəfiyev adına Xalxal kənd tam orta məktəbində almışdır.
1998-2000-ci illərdə Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin sıralarında müddətli həqiqi hərbi xidmətdə olmuşdur. 2002-ci ildən etibarən "N" saylı hərbi hissədə müddətdən artıq həqiqi hərbi xidmət hərbi qulluqçusu olaraq xidmət etmişdir. Xidməti ərzində Piyadanın Döyüş Maşınında (PDM) Maşın Komandiri vəzifəsini icra etmiş, 2016-cı ilin Aprel döyüşləri zamanı Lələtəpə istiqamətində gedən döyüşlərdə iştirak etmişdir.
Xidməti dövründə aşağıdakı təltiflərlə mükafatlandırılmışdır:
1. "Qüsursuz xidmətə görə" 3-cü dərəcəli medalı (26.06.2012)
2. "Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin 95 illiyi" yubiley medalı (26.06.2013)
3. "Qüsursuz xidmətə görə" 2-ci dərəcəli medalı (26.06.2017)
4. "Azərbaycan Ordusunun 100 illiyi" yubiley medalı (26.06.2018)
Azərbaycan Ordusunun baş giziri olan Vüsal İsmayılov 2020-ci il sentyabrın 27-də başlayan Vətən müharibəsində Füzuli rayonunun azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə iştirak etmişdir. Müharibənin ilk günlərində cəbhənin yarılmasında qəhrəmanlıq göstərmişdir. 4 oktyabr 2020-ci ildə Füzuli döyüşləri zamanı qəhrəmancasına şəhid olmuş və Oğuz rayonunun Xalxal kəndində dəfn edilmişdir.
Ailəli olan Vüsal İsmayılovun bir qızı və iki oğlu yadigar qalmışdır.
1.    "Vətən uğrunda" medalı – Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi uğrunda döyüş əməliyyatlarında iştirak etmiş və hərbi tapşırıqlarını şərəflə yerinə yetirdiyinə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 15.12.2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə;
2.    "Füzulinin azad olunmasına görə" medalı – Füzuli rayonunun işğaldan azad edilməsi uğrunda gedən döyüşlərdə şəxsi igidlik və şücaət nümayiş etdirdiyinə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 25.12.2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə;
3.    "Döyüşdə fərqlənməyə görə" medalı – Döyüş tapşırıqlarını yerinə yetirərkən cəsarət və fədakarlıq göstərdiyinə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 24.06.2021-ci il tarixli Sərəncamı ilə təltif edilmişdir.
İsmayılov Vüsal Nəbi oğlunun adı əbədiləşdirilərək Oğuz rayonunun Xalxal kəndindəki küçələrdən birinə verilmişdir.
Əmrəhov Saməddin Şamil oğlu
Saməddin Əmrəhov 2 oktyabr 1978-ci ildə Kəlbəcər şəhərində anadan olmuşdur. İlk təhsilini 1985-ci ildə Kəlbəcər şəhəri 3 nömrəli tam orta məktəbin 1-ci sinifində almışdır. 1993-cü ildə Kəlbəcərin işğalı zamanı ailəsi ilə birlikdə Oğuz rayonunun Calut kəndinə köçmüşdür. Təhsilini həmin kənddə yerləşən Calut kənd tam orta məktəbində davam etdirərək 1996-cı ildə 11-ci sinfi bitirmişdir.
1996-cı ilin iyul ayında Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin Kəlbəcər rayon bölməsi tərəfindən həqiqi hərbi xidmətə çağırılmışdır. 1998-ci ildə müddətli həqiqi hərbi xidmətini müvəffəqiyyətlə başa vurduqdan sonra müddətdən artıq həqiqi hərbi xidmət qulluqçusu olaraq fəaliyyətini davam etdirmişdir.
Azərbaycan Ordusunun kiçik çavuşu olan Saməddin Əmrəhov 2020-ci il sentyabrın 27-də başlayan Vətən müharibəsi zamanı Murovdağ istiqamətində gedən döyüşlərdə iştirak etmişdir. O, 4 oktyabr 2020-ci ildə Murovdağ döyüşləri zamanı qəhrəmancasına şəhid olmuş və Oğuz rayonunun Calut kənd qəbiristanlığında dəfn edilmişdir.
Ailəli olan Saməddin Əmrəhovun bir oğlu və bir qızı yadigar qalmışdır.
1. "Vətən uğrunda" medalı – Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi uğrunda döyüş əməliyyatlarında iştirakına görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 15.12.2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə;
2. "Kəlbəcərin azad olunmasına görə" medalı – Kəlbəcər rayonunun işğaldan azad edilməsi uğrunda göstərdiyi şəxsi igidlik və şücaətə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 29.12.2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə;
3. "Hərbi xidmətlərə görə" medalı – Döyüş tapşırıqlarını və xidməti vəzifələrini yerinə yetirərkən fərqləndiyinə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 30.12.2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə ölümündən sonra təltif edilmişdir.
Saməddin Əmrəhov Şamil oğlunun adı Oğuz rayonu Calut kəndindəki küçələrdən birinə verilərək əbədiləşdirilmişdir.
Feyzullayev Beyrək Seyfullah oğlu
Beyrək Fezullayev 30 aprel 1997-ci ildə Oğuz rayonu Baş Daşağıl kəndi, Malıx yaşayış sahəsində anadan olub. 2003-cü ildə Malıx əsas məktəbinə daxil olmuş, 2012-ci ildə həmin məktəbin 9-cu sinfini bitirib. Daha sonra Ağdaş şəhərinin Abad kənd məktəbində 10-cu sinifi davam etdirib və 2014-cü ildə həmin məktəbi bitirib. Subay idi.
Beyrək Fezullayev 2015-ci ilin aprel ayında Naxçıvan Muxtar Respublikası HHM-in N saylı hərbi hissəsində həqiqi hərbi xidmətə çağırılıb və 2016-cı ilin oktyabr ayında xidmətini başa vurub. Daha sonra Mingəçevir şəhərində N saylı hərbi hissəsində müddətdən artıq həqiqi hərbi xidmət hərbi qulluqçusu kimi kəşfiyyat bölüyündə xidmətə başlayıb. 2018-ci ildə SAT kurslarına daxil olub. 6 aylıq ağır kurslardan sonra kursu uğurla başa vurub və sertifikat əldə edib. 2020-ci ildə sənədlərini toplayıb Xüsusi Təyinatlı Qüvvələrə təqdim edib. 6 aylıq ağır kurslardan sonra buranı da uğurla başa vurub və "qırmızı beret" sertifikatını qazanıb.
Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin müddətli həqiqi hərbi xidmət hərbi qulluqçusu olan Beyrək Fezullayev 2020-ci il sentyabrın 27-də Azərbaycan və Ermənistan arasında başlanan 2-ci Qarabağ müharibəsi zamanı Füzuli-Cəbrayıl istiqamətində gedən gərgin döyüşlərdə savaşıb. Adı kimi dastan yazıb. Sadəcə süngü-bıçaq ilə onlarla düşmənin canlı qüvvəsini sıradan çıxarıb. 2020-ci ilin oktyabr ayında Füzulinin kəndlərindən birində gecə təxminən 02:00 - 03:00 radələrində düşmənlə təxminən 10 metr məsafədə üz-üzə döyüşdə olublar. 22 XTQ döyüşçüsü 49 ermənini məhv edib. 2 şəhid 5 yaralı olub. O, 2 şəhiddən biri Beyrək idi. 3 metr məsafədən 4-5 güllə dəyib Beyrəyə. Ona atəş açan ermənini şəxsən özü öldürüb. Yaralı vəziyyətdə 1 saata yaxın döyüşməyə davam edib. Təəssüf ki, daha artıq dözə bilməyib və şəhid olub. Şəhid olmamışdan 2 gün əvvəl tək başına NSV pulemyotu ilə düşmənin içində 3 nəfər şəxsi heyəti olan BMP texnikasını içindəki şəxsi heyətlə birgə partladıb. Yanında döyüşən yoldaşları deyir ki, ümumi 30-a yaxın erməni məhv edib, süngü-bıçaq ilə bir neçə ermənini öldürüb. Dostları deyir ki, çox mərd və qorxubilməz insan idi. Beyrək 4 oktyabr 2020-ci ildə Füzuli-Cəbrayıl istiqamətində gedən gərgin döyüşlərdə qəhrəmancasına şəhid olub. Beyrək Fezullayev 5 oktyabr 2020-ci ildə Oğuz rayonu Baş Daşağıl kənd qəbiristanlığında dəfn olunub. Şəhidimiz subay idi.
1. "Vətən uğrunda" medalı – Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi uğrunda döyüş əməliyyatlarında iştirak etmiş və hərbi hissə qarşısında qoyulmuş tapşırıqların icrası zamanı vəzifə borcunu şərəflə yerinə yetirdiyinə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 15.12.2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə;
2. "Cəbrayılın azad olunmasına görə" medalı – Azərbaycanın Cəbrayıl rayonunun işğaldan azad edilməsi uğrunda aparılan döyüş əməliyyatlarına qatılaraq şəxsi igidlik və şücaəti nümayiş etdirdiyinə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 24.12.2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə;
3. "Hərbi xidmətlərə görə" medalı – Azərbaycan ərazilərinin işğaldan azad olunması zamanı döyüş tapşırıqlarını və xidməti vəzifələrini yerinə yetirərkən fərqləndiyinə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 30.12.2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə;
4. "Füzulinin azad olunmasına görə" medalı – Azərbaycanın Füzuli rayonunun işğaldan azad edilməsi uğrunda aparılan döyüş əməliyyatlarına qatılaraq şəxsi igidlik və şücaəti nümayiş etdirdiyinə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 24.06.2021-ci il tarixli Sərəncamı ilə;
5. "Azərbaycan Bayrağı" ordeni – Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa edilməsi uğrunda gedən döyüş əməliyyatlarında iştirak edərək igidlik və mərdlik göstərmiş, hərbi hissə qarşısında qoyulmuş tapşırıqların icrası zamanı vəzifə borcunu şərəflə yerinə yetirdiyinə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 05.11.2021-ci il tarixli Sərəncamı ilə təltif edilmişdir.
Beyrək Fezullayev Seyfullah oğlunun adı Oğuz rayonu Baş Daşağıl kəndindəki küçələrdən birinə verilərək əbədiləşdirilmişdir.
Məmmədov Abit Asif oğlu
Abit Məmmədov 4 aprel 1994-cü ildə Oğuz rayonunun Dəymədərə kəndində anadan olmuşdur. İlk təhsilini 2000-ci ildə şəhid Elburus Haşımov adına Dəymədərə kənd tam orta məktəbində almış və 2011-ci ildə məktəbi bitirmişdir. Daha sonra Oğuz Qarğıdalı Emalı və Qlükoza İstehsalı zavodunda operator kimi çalışmışdır.
Azərbaycan Silahlı Qüvvələrində müddətli həqiqi hərbi xidmət keçmişdir.
Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin əsgəri olan Abit Məmmədov, 2020-ci il sentyabrın 27-də başlayan Vətən müharibəsində Murovdağ istiqamətində gedən döyüşlərdə iştirak etmişdir. 1 oktyabr 2020-ci il səhər saatlarında, Cəngavər döyüş meydanında qəhrəmancasına şəhidlik zirvəsinə ucalmışdır. Abit Məmmədov 4 oktyabr 2020-ci ildə Dəymədərə kənd qəbiristanlığında dəfn edilmişdir.
Ailəli olan Abit Məmmədovun Əli adlı bir övladı yadigar qalmışdır.
3. "Hərbi xidmətlərə görə" medalı – Döyüş tapşırıqlarını və xidməti vəzifələrini yerinə yetirərkən fərqləndiyinə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 30.12.2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə ölümündən sonra təltif edilmişdir.
Abit Məmmədov Asif oğlunun adı əbədiləşdirilərək Oğuz rayonunun Dəymədərə kəndindəki yaşadığı küçəyə verilmişdir.
Babayev Elman Telman oğlu
Babayev Elman 1 noyabr 1994-cü ildə Oğuz rayonunun Padar kəndində anadan olmuşdur. İlk təhsilini 2001-ci ildə şəhid Arzu Əliyev adına Padar kənd tam orta məktəbində almışdır. 2007-ci ildən təhsilini Oğuz şəhər 3 nömrəli məktəb-liseydə davam etdirmiş və 2012-ci ildə təhsilini başa vurmuşdur.
Elman Babayev 2013-2014-cü illərdə Azərbaycan Silahlı Qüvvələrində müddətli həqiqi hərbi xidmət keçmişdir.
2020-ci il sentyabrın 27-də başlayan Vətən müharibəsində Murovdağ döyüşlərində iştirak etmişdir. Elman Babayev 1 oktyabr 2020-ci ildə səhər saatlarında Cəngavər döyüş meydanında qəhrəmancasına şəhidlik zirvəsinə ucalmışdır. 4 oktyabr 2020-ci ildə Oğuz Şəhidlər Xiyabanında dəfn olunmuşdur.
Ailəli olan Elman Babayevin iki övladı yadigar qalmışdır.
Elman Babayev Telman oğlunun adı Oğuz şəhərindəki küçələrdən birinə verilərək əbədiləşdirilmişdir.
Şirəlizadə Süleyman İlham oğlu
Süleyman Şirəlizadə 6 iyun 2001-ci ildə Oğuz rayonunun Padar kəndində anadan olub. 2007-ci ildə Arzu Əliyev adına Padar kənd tam orta məktəbinə daxil olmuş və 2018-ci ildə məktəbi bitirmişdir.
Süleyman Şirəlizadə 2019-cu ilin iyulunda Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinə müddətli həqiqi hərbi xidmətə çağırılıb. Hərbi xidmətinin başa çatmasına bir neçə ay qalmış Vətən müharibəsi başlamış və döyüşlərə qatılmışdır.
Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin əsgəri Süleyman Şirəlizadə 2020-ci il sentyabrın 27-də Azərbaycan və Ermənistan arasında başlanan Vətən müharibəsində Ağdərə istiqamətində savaşıb. Ağdərə istiqamətində "Tülkü dərəsi" deyilən ərazidə 5 oktyabr 2020-ci il tarixində şəhid olmuşdur. Süleyman Şirəlizadə 6 oktyabr 2020-ci il tarixində Oğuz rayonu Padar kəndində dəfn olunmuşdur. Şəhidimiz subay idi.
2. "Suqovuşanın azad olunmasına görə" medalı – Azərbaycan Respublikasının Suqovuşan kəndinin işğaldan azad edilməsi uğrunda aparılmış döyüş əməliyyatlarında iştirak edərək igidlik və mərdlik nümunəsi göstərdiyinə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 24.06.2021-ci il tarixli Sərəncamı ilə;
3. "Cəsur döyüşçü" medalı – Azərbaycan Respublikası ərazilərinin işğaldan azad olunması zamanı döyüş tapşırıqlarını uğurla yerinə yetirmiş, düşmənin əsas qruplaşmalarını və texnikasını məhv etməklə qoşunlarımızın döyüş qabiliyyətinin qorunub saxlanılmasında fərqlənmiş olduğuna görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 24.06.2021-ci il tarixli Sərəncamı ilə tətif edilmişdir.
Süleyman Şirəlizadə İlham oğlunun adı Padar kəndindəki küçələrdən birinə verilərək əbədiləşdirilmişdir.
Əfəndiyev Nurlan Mürvət oğlu
Nurlan Əfəndiyev 8 oktyabr 1995-ci ildə Oğuz rayonunun Xalxalqışlaq kəndində anadan olub. 2001-ci ildə Xalxalqışlaq kənd məktəbinin 1-ci sinfinə daxil olmuş və 2012-ci ildə şəhid İntizam Rəhimov adına Qumlaq kənd tam orta məktəbini bitirmişdir. Ailəsi sadə və zəhmətkeş kəndli ailəsi idi, bu səbəbdən Nurlan uşaqlıqdan zəhmətə bağlı böyümüşdür. Bütün təsərrüfat işlərində ailəsinə kömək edərdi. Bərbər ixtisasına yiyələnmiş və ən böyük arzusu yanğınsöndürmə işində işləmək idi. İdmanla da məşğul olmuş, xüsusilə qaçış növündə rayon yarışlarında iştirak etmişdir.
Nurlan Əfəndiyev 2014-2015-ci illərdə Gəncə şəhərində N saylı hərbi hissədə hərbi xidmətdə olmuşdur. Xidmətində dəfələrlə komandanlıq tərəfindən təşəkkürnamələr almış və yaxşı xidmət etdiyi üçün iki dəfə məzuniyyətə buraxılmışdır.
Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin müddətli həqiqi hərbi xidmət hərbi qulluqçusu olan Nurlan Əfəndiyev 2020-ci il sentyabrın 27-də Azərbaycan və Ermənistan arasında başlanan Vətən müharibəsi zamanı Murovdağ istiqamətində gedən döyüşlərdə iştirak etmişdir. 1 oktyabr 2020-ci il tarixində səhər saatlarında, Cəngavər döyüş meydanında qəhrəmancasına şəhidlik zirvəsinə yüksəlmişdir. 7 oktyabr 2020-ci ildə Xalxalqışlaq kənd qəbiristanlığında dəfn olunmuşdur. Şəhidimiz subay idi.
2. "Kəlbəcərin azad olunmasına görə" medalı – Kəlbəcər rayonunun işğaldan azad edilməsi uğrunda aparılmış döyüş əməliyyatlarında iştirak edərək şəxsi igidlik və şücaət nümayiş etdirdiyinə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 29.12.2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə;
3. "Hərbi xidmətlərə görə" medalı – Azərbaycan Respublikasının ərazilərinin işğaldan azad olunması zamanı döyüş tapşırıqlarını və xidməti vəzifələrini yerinə yetirərkən fərqləndiyinə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 30.12.2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə təltif edilmişdir.
Nurlan Əfəndiyev Mürvət oğlunun adı Oğuz rayonu Xalxalqışlaq kəndindəki küçələrdən birinə verilərək əbədiləşdirilmişdir.
Mustafayev Rasim Ərzuman oğlu
Mustafayev Rasim 28 mart 1990-cı ildə Oğuz rayonunun Xaçmaz kəndində anadan olmuşdur. 1997-ci ildə Vüqar İbrahimov adına 2 nömrəli tam orta məktəbinə daxil olmuş, 2008-ci ildə məktəbi bitirmişdir.
Rasim Mustafayev Azərbaycan Silahlı Qüvvələrində 2008-2010-cu illərdə müddətli həqiqi hərbi xidmət keçmişdir.
Mustafayev Rasim 2020-ci il sentyabrın 27-də başlanan Vətən müharibəsi zamanı Murovdağ istiqamətindəki döyüşlərdə iştirak etmiş, 1 oktyabr 2020-ci ildə səhər saatlarında, Cəngavər döyüş meydanında qəhrəmancasına şəhidlik zirvəsinə yüksəlmişdir. Rasim Mustafayev 7 oktyabr 2020-ci ildə Oğuz rayonunun Xaçmaz kənd Şəhidlər Xiyabanında dəfn olunmuşdur. Şəhidimiz ailəlidir, bir övladı yadigar qalmışdır.
3. "Hərbi xidmətlərə görə" medalı – Azərbaycan Respublikası ərazilərinin işğaldan azad olunması zamanı döyüş tapşırıqlarını və xidməti vəzifələrini yerinə yetirərkən fərqləndiyinə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 30.12.2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə təltif edilmişdir.
Mustafayev Rasim Ərzuman oğlunun adı Oğuz rayonu Xaçmaz kəndindəki küçələrdən birinə verilərək əbədiləşdirilmişdir.
Nuralıyev Elşən Rövşən oğlu
Elşən Nurəliyev 16 dekabr 1997-ci ildə Oğuz rayonunun Sincan kəndində anadan olub. 2006-cı ildə Əsabəli Abdulhüseynov adına Sincan kənd tam orta məktəbinə daxil olmuş, 2017-ci ildə məktəbi bitirmişdir.
Elşən Nurəliyev 2019-cu ilin aprelində Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinə müddətli həqiqi hərbi xidmətə çağırılıb. Hərbi xidmətdə fərqləndiyinə görə məzuniyyətə buraxılmışdır. Hərbi xidmətinin başa çatmasına 5 gün qalmış Vətən müharibəsi başlamış və tankçı kimi 29 sentyabrda Goranboy, Ağcabədi, Füzuli istiqamətinə aparılmışdır.
Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin əsgəri Elşən Nurəliyev 2020-ci il sentyabrın 27-də Azərbaycan və Ermənistan arasında başlanan Vətən müharibəsində Füzuli döyüşlərində savaşıb. Füzuli uğrunda gedən döyüşlərdə düşmən snayperindən açılan atəşlə Elşən Nurəliyev şəhidlik zirvəsinə yüksəlmişdir. Elşən Nurəliyev 12 oktyabr 2020-ci ildə Sincan kəndində dəfn olunmuşdur.
2. "Füzulinin azad olunmasına görə" medalı – Azərbaycanın Füzuli rayonunun işğaldan azad edilməsi uğrunda aparılan döyüş əməliyyatlarında iştirak edərək şəxsi igidlik və şücaəti nümayiş etdirdiyinə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 25.12.2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə;
3. "Xocavəndin azad olunmasına görə" medalı – Azərbaycan Respublikasının Xocavənd rayonunun işğaldan azad edilməsi uğrunda aparılmış döyüş əməliyyatlarında iştirak edərək şəxsi igidlik və şücaət nümayiş etdirdiyinə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 24.06.2021-ci il tarixli Sərəncamı ilə təltif edilmişdir.
Elşən Nurəliyev Rövşən oğlunun adı Oğuz rayonu Sincan kəndindəki küçələrdən birinə verilərək əbədiləşdirilmişdir.
İsazadə Səfa Əmirxan oğlu
Səfa İsazadə 17 may 1999-cu ildə Oğuz rayonunun Xaçmaz kəndində anadan olub. 2005-2016-cı illərdə şəhid Vüqar İbrahimov adına Xaçmaz kənd 2 nömrəli tam orta məktəbdə oxumuşdur.
Səfa İsazadə 2017-2019-cu illərdə Azərbaycan Silahlı Qüvvələrində müddətli həqiqi hərbi xidmət keçmişdir.
Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin əsgəri Səfa İsazadə 2020-ci il sentyabrın 27-də Azərbaycan və Ermənistan arasında başlanan Vətən müharibəsində Talış-Suqovuşan döyüşlərində savaşıb. Talış kəndinin azad olunması uğrunda əməliyyatlarda iştirak edib. Səfa İsazadə oktyabrın 14-də Suqovuşan döyüşlərində qəhrəmancasına vuruşaraq şəhid olmuşdur. Səfa İsazadə oktyabrın 19-da Oğuz rayonunun Xaçmaz kənd Şəhidlər Xiyabanında dəfn olunmuşdur. Şəhidimiz subay idi.
2. "Suqovuşanın azad olunmasına görə" medalı – Azərbaycan Respublikasının Suqovuşan kəndinin işğaldan azad edilməsi uğrunda aparılmış döyüş əməliyyatlarında iştirak edərək igidlik və mərdlik nümunəsi göstərdiyinə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 29.12.2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə;
3. "Cəsur döyüşçü" medalı – Azərbaycan Respublikası ərazilərinin işğaldan azad olunması zamanı döyüş tapşırıqlarını uğurla yerinə yetirmiş, düşmənin əsas qruplaşmalarını və texnikasını məhv etməklə qoşunlarımızın döyüş qabiliyyətinin qorunub saxlanılmasında fərqlənmiş olduğuna görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 24.06.2021-ci il tarixli Sərəncamı ilə təltif edilmişdir.
Səfa İsazadə Əmirxan oğlunun adı Oğuz rayonu Xaçmaz kəndindəki küçələrdən birinə verilərək əbədiləşdirilmişdir.
Feyzullayev Zahir Eyvaz oğlu
Feyzullayev Zahir Eyvaz oğlu 24 dekabr 1992-ci ildə Oğuz rayonunun Muxas kəndində anadan olub. 1999-2007-ci illərdə şəhid Ağasəf Əhmədov adına Muxas kənd tam orta məktəbində, 2007-2010-cu illərdə isə Oğuz şəhərində şəhid Emin Abdullayev adına 2 nömrəli tam orta məktəbdə təhsil almışdır.
Zahir Feyzullayev 1 yanvar 2011-ci ildə Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin Oğuz rayon bölməsi tərəfindən hərbi xidmətə çağırılmış və Daxili Qoşunların N saylı hərbi hissəsində xidmətə başlamışdır. 2012-ci ilin iyul ayında xidmətini başa vurmuşdur. 2013-cü ilin noyabrında Müdafiə Nazirliyinin gizir hazırlıq kursuna qəbul olmuş, 2014-cü ilin yanvar ayında həmin kursu bitirmişdir. 2014-2018-ci illərdə N saylı hərbi hissədə müxtəlif vəzifələrdə xidmət etmişdir: xüsusi təyinatlı qrup komandiri, komandir müavini, qrup komandirinin müavini. 2018-ci ilin iyul ayından etibarən qrup komandiri vəzifəsində xidmətə başlamışdır. 2018-ci ilin iyul ayında kiçik leytenant, 2019-cu ilin iyul ayında leytenant rütbələrini almışdır. Vətəninə göstərdiyi xidmətlərinə və qəhrəmanlıqlarına görə  "Azərbaycan Ordusunun 100 illiyi", 3-cü dərəcəli "Hərbi xidmətdə fərqlənməyə görə"  medalları və bir çox tərifnamələrə layiq görülmüşdür.
Təlimlər və Kurslar
Zahir Feyzullayev 2015-ci ildən etibarən bir sıra beynəlxalq təlim və kurslarda iştirak etmişdir:
• 2015-ci il may ayında "Görüntülü hədəf qiymətləndirmə" kursu, Türkiyə, Ankara.
• 2017-ci il aprel ayında "Hərbi sərbəst paraşut" kursu, Türkiyə, Ankara.
• 2018-ci il oktyabr ayında "Statik təməl paraşüt" kursu, Türkiyə, Kayseri.
• 2018-ci il noyabr ayında "Statik paraşütçü buraxıcı və yer ekip komutanlığı" kursu, Türkiyə, Kayseri.
• 2019-cu il yanvar ayında "Qış-2019" təlimi, Türkiyə, Kars və Kayseri.
Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin leytenantı Feyzullayev Zahir 2020-ci il sentyabrın 27-də başlayan Vətən müharibəsində Füzuli, Zəngilan və Xocavəndin azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə iştirak etmişdir. O, bir neçə dəfə tabeçiliyində olan əsgərləri döyüş meydanından təxliyə etmiş, eyni zamanda döyüş yoldaşlarının qisasını almış, döyüş meydanında fərqlənmişdir. Feyzullayev Zahir 20 oktyabr 2020-ci il tarixində Xocavəndin Tuğ kəndi istiqamətində gedən döyüşlərdə qəhrəmancasına vuruşaraq şəhid olmuşdur. 20 oktyabr 2020-ci ildə Oğuz rayonunun Muxas kəndində dəfn olunmuşdur. Şəhidimiz subay idi.
1. "Vətən uğrunda" medalı – Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi uğrunda döyüş əməliyyatlarında iştirak etmiş və hərbi hissə qarşısında qoyulmuş tapşırıqların icrası zamanı vəzifə borcunu şərəflə yerinə yetirdiyinə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 12.2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə;
2. "Şuşanın azad olunmasına görə" medalı – Azərbaycan Respublikasının Şuşa şəhərinin işğaldan azad edilməsi uğrunda aparılmış döyüş əməliyyatlarında iştirak edərək igidlik və mərdlik nümunəsi göstərdiyinə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 12.2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə;
3. "Hərbi xidmətlərə görə" medalı – Azərbaycan Respublikası ərazilərinin işğaldan azad olunması zamanı döyüş tapşırıqlarını uğurla yerinə yetirmiş, düşmənin əsas qruplaşmalarını və texnikasını məhv etməklə qoşunlarımızın döyüş qabiliyyətinin qorunub saxlanılmasında fərqləndiyinə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 12.2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə;
4. "Füzulinin azad olunmasına görə" medalı – Azərbaycan Respublikasının Füzuli rayonunun işğaldan azad edilməsi uğrunda aparılmış döyüş əməliyyatlarında iştirak edərək şəxsi igidlik və şücaət nümayiş etdirdiyinə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 06.2021-ci il tarixli Sərəncamı ilə;
5. "Xocavəndin azad olunmasına görə" medalı – Azərbaycan Respublikasının Xocavənd rayonunun işğaldan azad edilməsi uğrunda aparılmış döyüş əməliyyatlarında iştirak edərək fədakarlıq göstərdiyinə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 06.2021-ci il tarixli Sərəncamı ilə;
6. "III dərəcəli Vətənə Xidmətə Görə" ordeni – Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünün bərpa edilməsi uğrunda döyüş əməliyyatlarına qatılan və hərbi hissə qarşısında qoyulmuş tapşırıqların icrası zamanı vəzifə borcunu şərəflə yerinə yetirdiyi üçün Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 06.2022-ci il tarixli Sərəncamı ilə təltif edilmişdir.
Feyzullayev Zahir Eyvaz oğlunun adı Oğuz rayonu Muxas kəndindəki küçələrdən birinə verilərək əbədiləşdirilmişdir.
Əliyev Anar Talıb oğlu
Əliyev Anar Talıb oğlu, 16 may 1991-ci ildə Oğuz rayonunda anadan olub. 1998-2009-cu illərdə Oğuz şəhər şəhid Emin Abdullayev adına 2 nömrəli tam orta məktəbdə oxumuşdur.
Anar Əliyev, 2009-2011-ci illərdə Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələrində müddətli həqiqi hərbi xidmət keçib.
Anar Əliyev, 2020-ci il sentyabrın 27-də başlanan Vətən müharibəsində Füzuli döyüşlərində iştirak edib. Oktyabrın 26-da Füzuli uğrunda gedən döyüşlərdə qəhrəmancasına vuruşaraq şəhid olub. 27 oktyabr 2020-ci ildə Oğuz Şəhidlər Xiyabanında dəfn edilib. Ailəli idi, 1 oğlan övladı yadigar qalmışdır.
1. "Vətən uğrunda" medalı – Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi uğrunda döyüş əməliyyatlarında iştirak etmiş və hərbi hissə qarşısında qoyulmuş tapşırıqların icrası zamanı vəzifə borcunu şərəflə yerinə yetirdiyinə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 15.12.2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə.
2. "Füzulinin azad olunmasına görə" medalı – Azərbaycanın Respublikası Füzuli rayonunun işğaldan azad edilməsi uğrunda aparılan döyüş əməliyyatlarına qatılaraq şəxsi igidliyi və şücaəti nümayiş etdirdiyinə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 25.12.2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə.
3. "Döyüşdə fərqlənməyə görə" medalı – Azərbaycan Respublikası ərazilərinin işğaldan azad olunması zamanı döyüş tapşırıqlarını yerinə yetirərkən cəsarət və fədakarlıq göstərmiş, habelə təşəbbüskar və qətiyyətli hərəkətlər nümayiş etmiş olduğuna görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 18.12.2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə.
Əliyev Anar Talıb oğlunun adı Oğuz şəhərindəki küçələrdən birinə verilərək  əbədiləşdirilmişdir.
Əhmədli Nurlan Rəhim oğlu
Əhmədli Nurlan Rəhim oğlu 12 oktyabr 1996-cı ildə Oğuz rayonunun Xaçmaz kəndində anadan olub. 2003-cü ildə M. F. Axundov adına 1 nömrəli tam orta məktəbinə daxil olmuş və 2014-cü ildə həmin məktəbi bitirmişdir. 2014-2018-ci illərdə Azərbaycan Texniki Universitetinin radiotexnika mühəndisliyi fakültəsində Bakalavr təhsili almışdır.
Nurlan Əhmədli 2019-cu ilin yanvarında Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinə müddətli həqiqi hərbi xidmətə çağırılıb və 2020-ci ilin iyulunda xidmətini uğurla başa vurmuşdur.
Nurlan Əhmədli, 2020-ci il sentyabrın 27-də başlanan Vətən müharibəsi zamanı Füzuli döyüşlərində iştirak etmişdir. Füzuli uğrunda gedən döyüşlərdə qəhrəmancasına vuruşaraq şəhidlik zirvəsinə yüksəlmişdir. Nurlan Əhmədli oktyabr ayının 27-də Oğuz rayonunun Xaçmaz kənd Şəhidlər Xiyabanında dəfn olunmuşdur. Şəhidimiz subay idi.
3. "Döyüşdə fərqlənməyə görə" medalı – Azərbaycan Respublikası ərazilərinin işğaldan azad olunması zamanı döyüş tapşırıqlarını yerinə yetirərkən cəsarət və fədakarlıq göstərmiş, habelə təşəbbüskar və qətiyyətli hərəkətlər nümayiş etmiş olduğuna görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 18.12.2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə təltif olunmuşdur.
Əhmədli Nurlan Rəhim oğlunun adı Oğuz rayonu Xaçmaz kəndindəki küçələrdən birinə verilərək əbədiləşdirilmişdir.
Məmmədov Tural Arif oğlu
Tural Məmmədov 1 may 1995-ci ildə Oğuz rayonunun Sincan kəndində anadan olub. 2001-ci ildə şəhid Əsabəli Abdulhüseynov adına Sincan kənd tam orta məktəbinin I sinifinə başlamış və 2012-ci ildə məktəbi bitirmişdir.
Tural Məmmədov 2013-cü ildə Azərbaycan Silahlı Qüvvələrində müddətli həqiqi hərbi xidmət keçmişdir. Əsgəri xidmətini başa vurduqdan sonra Azərbaycan Ordusunda xidmətini davam etdirmişdir. 2016-cı ildə Aprel döyüşlərində iştirak etmişdir.
Tural Məmmədov 2020-ci il sentyabrın 27-də başlanan Vətən müharibəsinin ilk günlərindən döyüşlərdə iştirak etmişdir. Suqovuşanın və Talış kəndinin azad olunması uğrundakı döyüşlərdə iki dəfə yaralanmış, lakin həkimdən icazə alaraq yenidən döyüşlərə qatılmışdır. 29 oktyabr 2020-ci ildə Ağdərə istiqamətində gedən döyüşlərdə qəhrəmancasına vuruşaraq şəhid olmuşdur. 29 oktyabrda Oğuz rayonunun Sincan kəndində dəfn olunmuşdur. Şəhidimiz subay idi.
2. "Laçının azad olunmasına görə" medalı – Azərbaycan Respublikasının Laçın rayonunun işğaldan azad edilməsi uğrunda aparılmış döyüş əməliyyatlarında iştirak edərək şəxsi igidlik və şücaət nümayiş etdirdiyinə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 29.12.2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə.
3. "Suqovuşanın azad olunmasına görə" medalı – Azərbaycan Respublikasının Suqovuşan kəndinin işğaldan azad edilməsi uğrunda aparılmış döyüş əməliyyatlarında iştirak edərək igidlik və mərdlik nümunəsi göstərdiyiə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 29.12.2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə.
4. "Azərbaycan Bayrağı" ordeni – Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa edilməsi uğrunda gedən döyüş əməliyyatlarında iştirak edərək igidlik və mərdlik göstərmiş, hərbi hissə qarşısında qoyulmuş tapşırıqların icrası zamanı vəzifə borcunu şərəflə yerinə yetirdiyinə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 05.11.2022-ci il tarixli Sərəncamı ilə təltif edilmişdir.
Məmmədov Tural Arif oğlunun adı Oğuz rayonu Sincan kəndindəki küçələrdən birinə verilərək əbədiləşdirilmişdir.
Lillahov Fərid Loğman oğlu
Fərid Loğman oğlu Lillahov 6 mart 1999-cu ildə Oğuz rayonunun Baş Daşağıl kəndində anadan olub. 2005-2016-cı illərdə şəhid Əlövsət Həbibullayev adına Baş Daşağıl kənd tam orta məktəbində təhsil alıb.
Fərid Lillahov 2019-cu ildə Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin sıralarında müddətli həqiqi hərbi xidmətə başlayıb və 2020-ci ilin iyulunda hərbi xidmətini başa vurub.
Azərbaycan Ordusunun əsgəri olan Fərid Lillahov 2020-ci il sentyabrın 27-də başlayan Vətən müharibəsində Şuşa-Xankəndi istiqamətində gedən döyüşlərdə iştirak edib. O, 8 noyabr 2020-ci ildə Şuşa-Xankəndi döyüşləri zamanı qəhrəmancasına şəhid olub. 11 noyabr 2020-ci ildə Oğuz rayonunun Baş Daşağıl kəndində dəfn edilib. Şəhidimiz subay idi.
2. "Cəsur döyüşçü" medalı – Azərbaycan Respublikası ərazilərinin işğaldan azad olunması zamanı döyüş tapşırıqlarını uğurla yerinə yetirdiyinə, düşmənin əsas qruplaşmalarını və texnikasını məhv etməklə qoşunlarımızın döyüş qabiliyyətinin qorunub saxlanılmasında fərqləndiyinə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 18.12.2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə.
3. "Şuşanın azad olunmasına görə" medalı – Şuşa rayonunun işğaldan azad edilməsi uğrunda aparılan döyüş əməliyyatlarında iştirak edərək şəxsi igidlik və şücaət nümayiş etdirdiyinə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 29.12.2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə təltif edilmişdir.
Lillahov Fərid Loğman oğlunun adı Oğuz rayonu Baş Daşağıl kəndindəki küçələrdən birinə verilərək əbədiləşdirilmişdir.